Adózás a világ tükrében: Az USA-Magyarország adóegyezmény változásainak kihívásai és újdonságai 2024-ben

Adózás a világ tükrében: Az USA-Magyarország adóegyezmény változásainak kihívásai és újdonságai 2024-ben

Manapság az egyre globalizálódó világban az adózási szabályok is szoros kötelékeket szőhetnek az egyes államok között, de fontos figyelemmel kísérni a változásokat is, hiszen az adóügyek világa dinamikusan változó. Ebben a környezetben érdekes fejlemények zajlanak az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország között.
USA Magyarország adózás

A kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény felmondása 2023 januárjában jelentős változásokat hozott az adózás területén. Az egyezmény 2023 január 8-án ért véget, de egyes rendelkezései még 2023 december 31-ig alkalmazhatóak. Ami azonban biztos, hogy 2024 januárjától mindkét állam saját belső jogszabályai alapján adóztathatja a másik államból származó jövedelmet, tehát már nem egyezményes országból származó jövedelemként történik az adózás.

Az Egyezmény megszűnése következtében az Szja tv.-nek több szabálya is változik.

A módosítás értelmében az összevont adóalapba tartozó jövedelmek esetében kizárólag a jövedelemszerzés helye szerinti országban megfizetett jövedelemadóval lehet csökkenteni a Magyarországon fizetendő adót. Ez a változás kihat az összevont adóalap és külön adózó jövedelmekre is, és az adózóknak figyelembe kell venniük a jövedelemszerzés helyét az adóterhelés szempontjából.

Az adózási módosításokkal összefüggésben számos kihívás és újdonság jön létre.

Az egyéb jövedelemre vonatkozó szabályok is módosulnak: például az USA-ból származó kamat mostantól egyéb jövedelemnek minősül. Ez hatással van az Szja 28. § (12) bekezdésére, amely az OECD-tagállamban székhellyel rendelkező személyek által kibocsátott értékpapírból származó jövedelemre vonatkozik. Adóköteles jövedelem keletkezik, és a kamatjövedelemre vonatkozó különféle szabályok alkalmazhatók.

A változások emellett nem kímélik az ellenőrzött tőkepiaci ügyleteket sem. Most már azok is ide tartoznak, amelyeket az adózók OECD-tagállamban működő pénzpiaci tevékenységet folytató befektetési szolgáltatókkal kötnek, feltéve, hogy az ügyletet az adott állam pénzügyi felügyeleti hatósága felügyeli. Az MNB és az adott állam pénzügyi felügyeleti hatósága közötti információcsere is létrejött, hogy megkönnyítse az adókötelezettség megállapítását.

Az USA-Magyarország adóegyezmény felmondása tehát jelentős változásokat hozott az adózók számára. A jogszabályok értelmében a jövedelemadóval kapcsolatos új szabályok 2024 januárjától lépnek életbe. Ahhoz, hogy az adózók hatékonyan kezelhessék ezeket a változásokat, fontos, hogy naprakészek legyenek a legfrissebb adózási információkkal és az optimális adózási stratégia érdekében kikérjék akár szakértők tanácsait.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is!